25 Nowy Targ i jego atrakcje.
ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną noclegi Zakopane powrót na stronę główną

Ciekawe artykuły


Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


Nowy Targ - Nowy Targ i jego atrakcje.

Nowy Targ [1262]

Miasto zwane Nowym Targiem znane jest z pięknego położenia i ciekawej okolicy. To jedna z tych miejscowości, która może pochwalić się długą historią i ciekawymi zabytkami. Jakie atrakcje turystyczne zasługują tu na uwagę? Co warto wiedzieć o tym pięknym mieście, stanowiącym swoistą bramę wjazdową na teren Podhala ?

 

Wiekowa historia miasta

Nowy Targ może zachwycić miłośników historii swymi dziejami. Wiadomo, że już w XIII wieku istniała w tym miejscu prężnie rozwijająca się osada, związana z cystersami. Szybko jednak została zniszczona przez Tatarów, opuszczona i zapomniana. Nowa osada powstała zaś w nieco innym miejscu, w widłach Białego i Czarnego Dunajca, zaś fundatorem pierwszej świątyni parafialnej na jej terenie był sam król Kazimierz Wielki.

Założone w nowym miejscu miasto szybko zyskiwało na znaczeniu. Już w XIV wieku stał się Nowy Targ ważnym ośrodkiem administracyjnym, zasłynął również z handlu. Słynne na całe Podhale stały się tutejsze jarmarki, których tradycja kontynuowana jest do dnia dzisiejszego. Już w drugiej połowie XIX wieku dostrzeżono jego walory turystyczne, zaś wielu podróżnych zatrzymywało się tu na krótki postój w trakcie wędrówki do Zakopanego.

 Nowy Targ Plik Nt-223.jpg znajduje się w Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów.

Atrakcje turystyczne Nowego Targu

Turyści odwiedzający to miasto mogą tu ujrzeć wiele ciekawych obiektów. Ciekawym miejscem jest rynek, otoczony zabudową z XIX wieku. Jego ozdobą jest niewielki, skromny ratusz, który ujmuje swymi niepozornymi rozmiarami. Ważnym obiektem na tym placu jest pomnik Władysława Orkana, który w okresie międzywojennym ufundowali przedstawiciele Związku Podhalan.

Zabytkiem, którego podczas wizyty w Nowym Targu pominąć nie można, jest kościół parafialny św. Katarzyny. To wyjątkowa budowla, której najstarsza część pochodzi z połowy XIV stulecia. Choć w wyniku przeprowadzonej w XVII wieku przebudowy świątynia zyskała charakter barokowy, do dziś zachowało się piękne, gotyckie prezbiterium.

Cennym zabytkiem Nowego Targu jest też drewniany kościół św. Anny, który miał zostać zbudowany przez miejscowych zbójników jako akt pokuty. Tę XVI - wieczną świątynię można zobaczyć w dzielnicy Niwa, położonej w niewielkiej odległości od historycznego centrum miasta.


Zobacz równieżJeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 109 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,021 sek.